Mobil İnternet Paylaşımı Ücretlendirmesi Hakkında Son Durum

Geçtiğimiz günlerde Mobil cihazlardan kablosuz internet paylaşımı (Hotspot) kullanan abonelerin 9 TL ücret ödemeye başlayacağı haberini sizlere sunmuştuk. (İnternet Paylaşımı (Hotspot) Ücretli Olacak!)

Sosyal medyada bir anda gündeme oturan bu olaya çok sayısı tepki gelince, Operatörler geri adım atmak zorunda kaldı ve açıklama yapma ihtiyacı duydular.

İnternet paylaşımı (hotspot) için ücret alıp alınmayacağı konusunda yapılan yeni açıklamalara göre, Türk Telekom ve Vodafone İnternet paylaşımından şimdilik hiç bir ücret almayacak ve internet paylaşımında cihaz sayısına sınırlandırma getirmeyecek. Fakat Turkcell Mobil internet paylaşımında 9 TL ücret almakta kararlı.

Turkcell’in yaptığı son açıklamada tepkileri dikkatle takip ettikleri ve internet paylaşım özelliğini ücretli ve ücretsiz iki sürüm halinde sunacaklarını açıkladılar. Şimdilik Türk Telekom ve Vodafone aboneleri internet paylaşımı için ücret ödemek zorunda değil. Turkcell aboneleri ise eğer (Hızlı Giriş Sistemi)ni kullanmazlarsa 9 TL ücret ödemek zorunda kalacaklar.

Mobil İnternet Paylaşımı Ücretlendirmesi Hakkında Son Durum 1
Turkcell Hotspot Paketleri

Operatörlerin açıklamaları:

Türk Telekom yetkililerinin resmi web sitelerinden yaptıkları açıklama;

“Türk Telekom, müşterilerinin kendi mobil internet paketlerini dizüstü bilgisayar, tablet gibi farklı cihazlarla “Kişisel Erişim Noktası/ Hotspot” özelliğini kullanarak farklı cihazlarla paylaşmalarından herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ayrıca Türk Telekom’un, herhangi bir Wi-Fi (kablosuz internet) ağına erişimin olmadığı durumlarda kullanıcıların cep telefonları vasıtasıyla ‘hotspot’ özelliğini kullanarak aygıtlarını internete bağlayabilmelerinde herhangi bir aygıt sayısı sınırlaması da bulunmamaktadır.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.”

https://medya.turktelekom.com.tr/hotspot-aciklamasi/

Vodafone açıklamasında;

“Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, hotspot yoluyla mobil veri paylaşımı için kullanıcılarından ücret talep etmiyor” ifadelerine değinildi.

Son olarak Turkcell Mobil internet paylaşımı (Hotspot) için ücret alacak tek operatör olarak karşımıza çıkıyor. İnternet paylaşımının ücretli  olacağı konusuna sosyal medyada üzerinden gelen yoğun tepkilerden sonra Türk Telekom ve Vodafone ücret talep etmeyeceklerini açıkladıktan sonra Turkcell bu konuda yalnız kaldı.

Mobil İnternet Paylaşımı Ücretlendirmesi Hakkında Son Durum 2
Turkcell Mobil İnternet Paylaşımı

Turkcell yetkilileri tepkilerin farkında ve yakından takip etmişler. Tepkilerin ardından Turkcell 2 farklı yöntem sunulacağını açıkladı. Bunlardan birisi Turkcell’in (Hızlı Giriş Sistemi) kullanan abonelerden ücret alınmayacağı sistem. Diğeri normal şekilde internet paylaşımı (hotspot) kullanan abonelerinden 9 TL lik ücret alınıp aylık (Hotspot için) ekstra 2 GB hediye İnternet verileceği yönünde.

Turkcell böyle bir atılımla müşteri kaybeder mi bilinmez ama kullanıcılar sosyal medyada bu haber üzerine operatör firmalarını yerden yere vurdular. Önümüzdeki günlerde Turkcell’in bu kararının neler getireceğini hep birlikte göreceğiz. Eğer firma başarılı olursa önümüzdeki senelerde diğer operatör firmaları da böyle bir yol izleyebilir.

Turkcell önümüzdeki günlerde Hızlı giriş sistemi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacak, o zaman haberi ayrıntılarıyla size aktaracağız.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir