Google Asistan Türkçe Öğrendi! Google Asistan Nedir?

Google’ın yıllardır Tükçe olması beklenen yapay zekalı Google Asistan bugünden itibaren tüm android cihazlarda erişime açıldı. Bir süredir Beta olarak belli kullanıcılar Google Asistan’ı Türkçe olarak kullanabiliyorlardı. Google bugünkü güncellemesiyle Android 5.0 ve üzeri bütün cihazlarda Türkçe dil desteğini aktif hale getirdi. İos cihazlarda ise Ocak 2019‘dan sonra dağıtılmaya başlanacak.

Google Asistan Türkçe Öğrendi! Google Asistan Nedir? 1
Google Asistan Türkçe

Merak ettiğiniz sorulara cevap alabileceğiniz, hava durumunu
maç sonuçlarını öğrenebileceğiniz ve hatta kendinize randevu bile aldırabileceğiniz Google Asistan bugün Android cihazların hepsinde etkinleştirildi. Google Asistan, sesli ve yapay zeka destekli uygulamasını 15 Aralık’tan itibaren Türkçe olarak sunuyor.

2016 senesinde geliştirilmeye başlanan ve 300’den fazla yeteneğe sahip olan Google Asistan başlangıçta 250’ye yakın özelliği Türkçe olarak kullanılabilecek. Telefonla arama yapma, yol tarifi alma , mesaj ve e-mail gönderme, müzik çaldırma ve uçak bileti alma gibi temel özelliklerinin kullanımda olacağı Google Asistan için yeni özellikler de kademeli olarak kullanıcılara sunulacak. Halihazırda diğer dillerde varolan 300’den fazla özellik Türkçe Google Asistan’a kazandırıldıktan sonra çok büyük özellikler de ülkemizde kullanılabilecek.

Google Asistan Türkçe Öğrendi! Google Asistan Nedir? 2
Google Asistan Merhaba 🙂

Google’ın, yapay zekalı asistanı, Google Asistan uygulaması diğer rakipleri Siri (Apple) , Cortana (Microsoft) ve Alexa (Amazon)’dan daha çok veri işleyebiliyor. Bunun en büyük nedeni de Google arama motorundan da veriler toplayabilmesi. Dolayısıyla Google Asistan, kendi arama motoru gücünü kullanarak rakiplerine göre daha çok komutu algılayabiliyor ve yerine getirebiliyor. Bu özelliklerin yanında Google Asistan ile Tükçe sohbet edebiliyorsunuz.

Google Asistan’ın Türkçe Yetenekleri

  • Alarm & Zamanlayıcı: İstenen saate alarm kurma, alarma isim verme, zamanlayıcı oluşturma ve silme. Yol tarifi alma, gidilecek lokasyona olan uzaklığı öğrenme.
  • İletişim: Herhangi birini hoparlörden aramak, telefon etmek, SMS, e-mail veya WhatsApp mesajı göndermek.
  • Takvim: Günün belli vakitlerine hatırlatıcı, etkinlik oluşturma veya silme.
  • Hatırlatıcı: Sabah 09.00’da çiçekleri sula adında bir hatırlatıcı oluştur. Yarın akşam 7’da alışveriş yapmayı hatırlat, eve gidince bulaşık yıkamayı hatırlat, “Alışveriş Listem” adındaki hatırlatıcıyı sil, gibi komutlar verilebilir.
  • Alışveriş: Alışveriş listesi oluşturmak, maddeler eklemek veya silmek.
  • Medya:  Liste çalma, favorilere ekle, istenen şarkıyı bulma ve oynatma, Spotify’da istenen listeleri oynatma, belirli müzik türlerini oynatma, YouTube’dan şarkı veya video açma.
  • Cihaz Eylemleri & Ayarlar: Cihazın sesini açmak ve kapatmak, uçak moduna alma, bluetooth, wifi, fener gibi özellikleri anında açmak ve kapamak. Kamera aç/kapa vb…
  • Harita & Navigasyon: İş yerime yol tarifi ver, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne trafik kaç dakika, havaalanına toplu taşımayla en hızlı nasıl giderim, evime yol tarifi başlat, Şehitler parkı buradan ne kadar uzaklıkta vb…
  • Cevaplar: Manzara resimleri göster, 54 inç kaç santim, hissikablelvuku ne demek, Borsa da durum nedir, 1 Türk Lirası kaç dolar, Milli Takım maçı kaç kaç bitti, Almanya’ da “bir kahve lütfen” nasıl denir, bugün hava nasıl, yanıma şemsiye almalı mıyım, bir kırmızı elmada kaç kalori var, 50 bölü 7 kaç yapar vb… Google’da arama yapmak için kullanabilirsiniz.
  • Kişisel: Herhangi bir şiir, masal veya fıkra okutabilirsiniz, sohbet edebilir veya bir şaka anlattırabilirsiniz. Google Asistan Yazı-Tura bile atabiliyor.

Yukarıda belirtiğimiz gibi Türkçe Google Asistan’ın şimdilik 250’den fazla yeteneği var ve yeni özellikler kademeli olarak dağıtılacak. Halihazırda Google Asistan, Google için çok önemli ve çok büyük yatırımlar yapılıyor. Dolayısıyla Asistan, sürekli geliştirilecek ve yeni özellikler eklenecek.

Bu güzel haberden sonra şunu hatırlatmakta fayda var. Google, yapay zekalı Google Asistan ile kullanıcılarını daha yakından takip edebilecek, onları çok daha kolay şekilde analiz edebilecek ve verileri reklam şirketleriyle paylaşacak. Bütün bunları zaten yapıyor fakat işin içine verileri çok daha hızlı ve kolay şekilde KENDİ KENDİNE işleyebilen bir yapay zeka girmesinin tehlikesini başka bir yazıda anlatmayı düşünüyorum. Şimdilik Google Asistan’ın keyfini sürerken verilerinizin teferruatlı şekilde Google’a gittiğini aklınızdan çıkarmayın, sağlıcakla…

TÜRKÇE GOOGLE ASİSTAN – GOOGLE PLAY STORE

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir