İnternet Paylaşımı (Hotspot) Ücretli Olacak!

Dünya’da teknolojiye dair çok güzel şeyler oluyor. ABD’de sokaklarda ücretsiz internet dağıtılmaya başlanması, Finlandiya’da internetin zaten bedava olması bu gelişmelerden birkaçı. Tüm dünya, özellikle internetin yaygınlaşması ve hızlandırılması konusunda el birliğiyle çalışıyor. Ülkemizde ise 2019’da internetin durumu ne olacak? AKN kaldırıldı haberlerinden sonra  tavan yapan internet fiyatlarından sonra şimdi de Mobil İnterneti Paylaşmak (Hotspot) hakkında bir gelişme var. Gelişmeden ziyade gerileme var diyebiliriz.

Güncelleme: Mobil internet Paylaşımı (Hotspot) Ücretlendirmesindeki SON DURUM

İnternet Paylaşımı (Hotspot) Ücretli Olacak! 1
Mobil internet paylaşımı artık ücretli olacak!

2019 yılının internet yılı olması beklenirken, Türkiye’de ki operatör şirketleri kafa kafaya vererek, mobil cihazlarda interneti paylaşma özelliğini (hotspot) paralı yapmaya karar vermişler. Bu haber sosyal medyada çok hızlı bir şekilde gündeme oturdu. Başta kötü bir şaka yapıldığı sanılırken, meraklı kullanıcılar operatörlerin Müşteri Hizmetleri’ne mesajlar yağdırdı. Sonuç olarak bu durumun bir şaka değil 15 Ocak 2019’da uygulanacak olan bir karar olduğu gün yüzüne çıkmış oldu.

Mobil cihazında internet olan kullanıcılar, Mobil İnterneti Paylaşma (Hotspot) özelliğini açtıkları anda veri akışı gerçekleşirse operatörlerine ücret ödemek zorunda kalacaklar. Hotspot özelliği için ortalama 9 TL ücret ödeneceği söylendi. Yani artık parasını verip satın aldığınız internet paketinizi yanınızdaki arkadaşlarınızla, akrabalarınızla hatta kendinizin olan başka cihazlarla (tablet, telefon, bilgisayar) paylaşmaya karar verdiğiniz anda ekstra 9 TL ödemek zorunda olduğunuzu unutmayın.

Peki Kullanıcıya Seçenek Sunulacak Mı?

İnternet Paylaşımı (Hotspot) Ücretli Olacak! 2

Mobil İnternet Paylaşımı (Hotspot)

Müşteri hizmetlerine soru soran bir kullanıcı: “Ben hotspot açınca otomatik kesinti yapacaksa, hotspotu açınca veri akışı (internet) engellensin, böyle bir seçenek var mı?” sonra, Müşteri hizmetleri: “Ne yazıkki bunu kapatamıyorsunuz, internet paylaşımı yapılması halinde kesinti yapılacaktır” cevabını verdi. Burada görüyoruz ki internet paylaşım özelliğini (hotspot) açtığınızda, veri aktarımını kesme seçeneği size sunulmuyor.

Mobil cihazınızda mobil internet paylaşma özelliğini legal olarak kullanıyorsanız artık 9 TL ücret ödemek zorundasınız. 15 Ocak 2019’da uygulanmaya başlanacak olan bu ücretlendirmeye kullanıcılar şimdiden sert tepkiler göstermeye başladılar. Yakın zamanda bu ücreti ödememek için yeni yöntemler çıkabilir takipte kalmayı unutmayın. Operatörlerin böyle bir karar almasını nasıl karşıladınız? Görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir