Muzun Faydaları Nelerdir? Muzun 8 Bilimsel Faydası

Lif ve vitamin açısından çok zengin olan muzun faydaları saymakla bitmez. Dünyada en çok tüketilen meyvelerden olan muz zengin bir potasyum kaynağıdır. İçerdiği vitamin ve minerallerle de çok faydalı bir meyvedir.

Muz, içerisinde A, B1, B2, C ve E vitaminleri içeren, yüksek miktarda potasyum ve magnezyum kaynağı olmakla beraber; kalsiyum, demir, sodyum, iyot ve fosfor açısından da son derece zengindir. Mineral ve vitamin takviyesi olan muz, lezzeti ile de vazgeçilemeyen bir meyvedir. Sağlıklı beslenme konusunda fazlasıyla etkisi olan muzun faydalarına birlikte göz atalım;

Hücrelerimizin yaşamasını sağlayan biyolojik yapı parçası olan insan DNA’sının muz DNA’sı ile %50 oranında aynı olduğunu biliyor musunuz?

Günde ortalama bir muz tüketmek, gelecekte yakalanma ihtimali olan birçok ciddi hastalığa karşı etkili bir koruma kalkanıdır.

İşte muzun faydaları hakkında 8 bilgi;

Muzun Faydaları Nelerdir? Muzun 8 Bilimsel Faydası 1
Muz, kan basıncını dengeler ve kalp kaslarını güçlendirir.

1. Muzun Besin Değeri

Muzlar dünyanın en popüler meyveleri arasındadır . Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen muz, günümüzde dünyanın birçok sıcak bölgesinde yetişiyor.

Lezzetli olması yanında en faydalı meyvelerden biri olması onu fazlasıyla popüler yapıyor.

Muzlar, eser miktarda lif ve birkaç antioksidan içerir. Bir orta boy muz (118 gram) civarındadır. (1):

 • Potasyum: Günlük ihtiyacın % 9’u
 • B6 Vitamini:  Günlük ihtiyacın % 33’ü
 • C Vitamini:  Günlük ihtiyacın % 11’i
 • Magnezyum:  Günlük ihtiyacın % 8’i
 • Bakır:  Günlük ihtiyacın % 10’u
 • Manganez:  Günlük ihtiyacın % 14’ü
 • Net karbonhidrat: 24 gram
 • Lif: 3.1 gram
 • Protein: 1,3 gram
 • Yağ: 0,4 gram

Ortalama bir muzun yaklaşık 88 gram kalorisi var ve neredeyse sadece su ve karbonhidrattan oluşuyor. Muzlar çok az protein içerir ve neredeyse hiç yağ içermezler. (2)

Yeşil, olgunlaşmamış muzlardaki karbonhidratlar çoğunlukla nişasta ve direçli nişastadan oluşur, ancak muz olgunlaştıkça, nişasta şekere dönüşür (glikoz, fruktoz ve sakaroz).

İlginizi Çekebilir: Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

ÖZET: Muzlar lif, antioksidanlar ve birçok besin bakımından zengindir. Orta boy bir muz yaklaşık 88 kaloriye sahiptir.

2. Muz Kan Şekerini Dengeler

Muzlara, içi süngerimsi yapısal formunu veren bir tür lif olan pektin bakımından da zengindir. ( 3 )

Olgunlaşmamış muzlar, çözünür lif gibi davranan ve sindirimden rahatça geçen dirençli nişasta içerir.

Hem pektin hem de dirençli nişasta, yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerini azaltabilir ve midenizin boşalma oranını yavaşlatarak iştahınızı azaltabilir. (4)

Dahası, muzlar ayrıca glisemik indekste (GI) orta ile düşük seviyededir, bu da yiyeceklerin kan şekeri seviyelerini ne kadar çabuk arttırdığının ölçüsüdür.

Olgunlaşmamış muzların GI değeri yaklaşık 30 iken, olgunlaşmış muzlar yaklaşık 60’tadır. Tüm muzların ortalama değeri 51’dir. (5)

Bu , sağlıklı bireylerde muzların kan şekeri seviyelerinde büyük artışlara neden olmaması gerektiği anlamına gelir .

Ancak bu, tip 2 diyabet hastaları için geçerli olmayabilir. Muhtemelen iyi olgunlaşmış muzları yemekten kaçınması gerekecektir ve varsa kan şekerlerini dikkatlice izlemeliler. Böyle bir durumda uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.

ÖZET: Muzlar yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerinin dengeli olmasına yardımcı oluur ve midenin boşalmasını yavaşlatarak iştahı azaltır.

Muzun Faydaları Nelerdir? Muzun 8 Bilimsel Faydası 2
Muz mideyi korur ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

3. Sindirimi Kolaylaştırır

Besin lifi, sindirim sistemi dahil, birçok konuda sağlık açısından önemlidir.

Orta büyüklükteki bir muzun yaklaşık 3 gram lifi vardır, bu da muzları oldukça iyi bir lif kaynağı yapar. (6)

Muzlar iki ana tip lif içerir:

 • Pektin: Muz olgunlaştıkça azalır.
 • Dirençli Nişasta: Olgunlaşmamış muzlarda bulunur.

Dirençli nişasta sindirimi önler ve bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler için besin haline gelir. (7)

Ek olarak, bazı çalışmalar, pektinin kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı olabileceği sonuçlarını vermiştir. (8)

ÖZET: Muz, bağırsaktaki yararlı bakterileri besleyebilen ve kolon kanserine karşı korunabileceğiniz lif ve dayanıklı nişasta bakımından oldukça zengindir.

4. Muz Zayıflatıyor Mu?

Hiçbir çalışma, muzların kilo kaybı üzerindeki etkilerini doğrudan test etmemiştir. Bununla birlikte muzlar, kilo vermeyi kolaylaştıran bir besin olmak için bazı özelliklere sahiptir.

Yeni başlayanlar için, muzlar nispeten az kaloriye sahiptir. Ortalama bir muzun 88 gram kaloriden biraz daha fazlası var, yine de çok besleyici ve doldurucu .

Muz gibi yüksek lifli meyve ve sebzelerden fazla yemek, vücut ağırlığının azalması ve kilo kaybı ile ilişkilendirilmiştir. (9)

Ayrıca, olgunlaşmamış muzlar dirençli nişasta ile doludur, bu yüzden tokluk hissi ile iştahınızı azaltabilir. (10)

ÖZET: Muzlar kilo kaybına yardımcı olabilir çünkü; kalorileri düşük, besinleri ve lifleri yüksektir.

5. Kalp Sağlığını Destekler

Muzun faydaları arasında kalp sağlığı da var. Potasyum kalp sağlığı için gerekli bir mineraldir. Özellikle tansiyon kontrolü için yararlıdır. Önemine rağmen, az sayıda insan diyetlerinde yeterince potasyum almaktadır.

Muzlar diyet için de harika bir potasyum kaynağıdır. Bir orta boy muz (118 gram), Günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %9’unu içerir.

Potasyum bakımından zengin bir diyet, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bol miktarda potasyum tüketen insanların kalp hastalığına yakalanma riski % 27’ye kadar düşüyor. (11)

Ayrıca, muzlar kalp sağlığı için de önemli olan makul miktarda magnezyum içerir (12, 13).

ÖZET: Muzlar, kalp sağlığı için gerekli iki minaral olan potasyum ve magnezyum kaynağıdır.

6. Muz Güçlü Antioksidanlar İçerir

Meyve ve sebzeler mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve muzlar bunun dışında değildir.

Dopamin ve katehinler dahil olmak üzere birkaç tipte güçlü antioksidan içerirler. (14)

Bu antioksidanlar, kalp rahatsızlığı riskini düşürür ve dejeneratif hastalıklar gibi birçok hastalığa karşı koruyucudur. (15)

Ancak, muzdan gelen dopaminin beyninizde kendini iyi hissettiren bir kimyasal gibi davrandığı iddiası yaygın bir yanlış anlamadır. Gerçekte, muzdan gelen dopamin kan-beyin bariyerini geçemez. Sadece hormonları veya ruh halini değiştirmek yerine güçlü bir antioksidan görevi görür. (16)

ÖZET: Muzlar çeşitli antioksidanlar bakımından da zengindir. Böylece vucudumuz hastalıklara karşı daha direçli ve korunaklı hale gelir.

Muzun faydaları nelerdir?
Muz böbrek kanseri riskini azaltır.

7. Böbrek Sağlığını Artırabilir

Potasyum kan basıncı kontrolü ve sağlıklı böbrek fonksiyonu için şarttır. İyi bir potasyum kaynağı olarak muzlar, böbrek sağlığının korunmasında yararlı olabilir.

Kadınlarla yapılan 13 yıllık bir çalışma, haftada 2-3 kez muz yiyenlerin böbrek hastalığına yakalanma olasılığının % 33 daha düşük olduğunu belirledi (17).

Diğer çalışmalar, haftada 4-6 arasında muz yiyenlerde, böbrek hastalığı gelişme ihtimalinin, bu meyveyi yemeyenlere göre neredeyse % 50 daha az olduğuna dikkat çekmektedir. (18).

ÖZET: Haftada birkaç adet muz yemek, böbrek hastalığına yakalanma riskinizi %50’ye kadar azaltabilir.

8. Sporcular İçin Harika Bir Takviyedir

Muzlar, genellikle mineral içerikleri, proteinleri ve kolayca sindirilen karbonhidratları nedeniyle sporcular için mükemmel bir besindir.

Muz yemek, genel popülasyonun %95’ini etkileyen egzersize bağlı kas kramplarını ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. (19)

Ancak, araştırmalar muz ve kas krampları arasındaki ilişki hakkında farklı bulgular veriyor. Bazı çalışmalar onları faydalı bulurken, diğerleri etkisinin görüyor. (20)

Bununla birlikte muzlar, egzersizlerden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında mükemmel bir beslenme sağlar. (21)

ÖZET: Muzlar, egzersizin neden olduğu kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca vücut egzersizleri için mükemmel yakıt (enerji) sağlar.

Muzun Faydaları Kısaca:

Muzun faydaları saymakla bitmez elbette. Çok sayıda yararı olan popüler bir meyvedir.

Diğer şeylerin yanı sıra, lifleri ve antioksidan içerikleri nedeniyle sindirim ve kalp sağlığını artırabilirler.

Nispeten düşük kalorili ve besin yoğunluğu fazla olduğundan kilo kaybına bile yardımcı olabilirler.

Olgunlaşmış muzlar damak zevkini tatmin etmenin harika bir yoludur. Dahası, hem sarı hem de yeşil muzlar sağlıklı ve zinde hissetmenizi sağlayabilir. (22)

Not: Bu yazı çeşitli bilimsel makalelerden titizlikle toplanarak hazırlanmıştır. Bazı maddelere ilgili bilimsel çalışmalar eklenmiştir. Esleme.com’da Sağlık, fayda ve zarar konusunda yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen doktorunuza danışmadan sağlığınız konusunda hiç bir karar almayın. İçerikte yazan bilgilerden doğabilecek her türlü sonuçtan site veya yazarlarımız sorumlu tutulamaz.

Similar Posts

2 Comments

 1. Ellerinize sağlık müthiş bir titizlik ile hazırlanmış bir metin. Allah muvaffak etsin inşallah.

  1. Teşekkür ederim. Araştırma yapmak ve bilgileri toplamak 1 hafta kadar sürdü. Özellikle sağlık kategorisinde çok titiz ve dikkatli araştırma yapmak gerekiyor. İnşallah okuyucularımıza faydalı olur. Rabbim derman arayanlara şifa nasip etsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir