Mandalinanın Faydaları Nelerdir? – Mandalina Hakkında Her şey

Sonbaharın, faydalarını saymakla bitiremediğimiz mucizevi meyvelerinden mandalina pazar ve manavlarda kendini göstermeye başladı. Lezzeti ve faydalarıyla Turunçgiller ailesinin önemli bir parçası olan vitamin deposu mandalinanın soğuk algınlığına iyi geldiğini hepimiz biliyoruz. Ancak mandalinanın faydaları bununla sınırlı değil. İnsan sağlığı için çok daha fazla yararı olan bu meyve, inanılmaz bir mucize. Beslenme ve Diyet Uzmanları, mandalinanın az bilinen bu faydalarına dikkat çekiyor.

Mandalina C vitamini bakımından oldukça zengindir. Öyle ki C vitamini denilince aklımıza turunçgillerden mandalina ve portakal gelir. Bu meyvelerin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor musunuz? Peki bu kadar zengin vitamine sahip olan mandalinanın faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca mandalina yersek vücudumuzda neler olur?

Mandalinanın faydaları nelerdir?
Mandalinanın faydaları nelerdir?

Özellikle iki can taşıyan hamile bayanlarda ve gelişim çağındaki çocuklarda inanılmaz yararlar sağlayan mandalina hakkında merak edilen faydaları sizler için topladık ve bilinmesi gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Mandalina Nedir?

Kış mevsiminde tüketilen meyvelerden biri olan mandalina turunçgiller ailesinin bir parçasıdır. Olgunluk ve türüne göre yeşil , sarı ve turuncu renkleri olan mandalina; dışı kabuklu, içi etli ve sulu bir meyvedir. Portakala nazaran kabuğu daha yumuşak ve soyulması daha kolaydır. İç kısmı bölünüp direk yenilebildiği gibi suyu sıkılarak da içilebilir.

Mandalina çeşitleri
Mandalina çeşitleri

Diyetisyenler mandalina suyunun düzenli tüketildiğinde, bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun kış hastalıklarına karşı direncini artırdığını söylüyor.

Mandalina Mevsimi

Mandalina, Türkiye’de genellikle Ekim ayı ile birlikte tezgahlarda görülmeye başlanır. Sıcak havaları sevdiğinden dolayı yaz boyu yetişen bu meyveler, kışın rahatlıkla tüketilebilir hale geliyor. Bilindiği üzere kış meyvelerinden olan mandalina, yetişmesi için ılıman iklime ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle daha çok Akdeniz Bölgesi‘nde yetişiyor. Kış mevsiminde Akdeniz bölgesi diğer bölgeler gibi aşırı soğuk olmadığı için bu mevsimde yetiştirilip, meyvesi alınıyor. Ancak Karadeniz’de yetişen rize mandalinası olarak adlandırılan meyve soğuğa dayanıklıdır.

Dünya’da en fazla mandalina üretimi yapan ülke Çin’dir. Türkiye ise üretim sırlamasında beşinci sırada. Mersin ve Adana’da Kasım ayının ilk haftasında Narenciye Festivali ile açılış yapılarak, Türk mandalinası ve portakalı tüm dünyaya tanıtılıyor.

Mandalina ağacı
Mandalina ağacı

Tarih boyunca insanlar, turunçgilleri şifa deposu olarak tanımlamışlar. A ve C vitamini içeriğiyle zengin olan mandalinanın faydaları arasında bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, kalp ve kemik sağlığını arttırmak, soğuk algınlığını önlemek gibi daha pek çok yarar var.

Mandalinanın Kalorisi ve Besin Değeri

Mandalinanın vitamin ve mineraller açısından çok zengin olduğunu ve faydalarının saymakla bitmeyeceğini söyledik. Peki Mandalinanın içerisinde neler var?

Mandalina Kalori Değeri: 100 gramında ortalama 50 kcal kalori vardır. Ayrıca 1 Adet (Orta boy) yani 125 gramlık miktarında Mandalina 63 kaloriye sahiptir.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir? - Mandalina Hakkında Her şey 1
Mandalinanın besin değerleri
Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori50 kcal% 2.5
Karbonhidrat10.7 g% 3.6
Lif2.1 g% 8.4
Protein0.5 g% 0.9
Yağ0.1 g% 0.2
Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini57.0 IU% 1.1
C Vitamini42.3 mg% 70.5
Potasyum227.0 mg% 6.5
Kalsiyum46.0 mg% 4.6
Demir0.4 mg% 2.1

* Yüzdelik değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler kişinin günlük kalori ihtiyacına göre daha fazla veya daha az olabilir.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Meyve ve sebze tüketmek, alışkanlık haline getirmemiz gereken önemli bir durum. Günümüzde hazır gıdaları tüketmekten, doğal gıdaları tüketmeye fırsat bulamıyoruz. Daha doğrusu doğal besinleri yemeyi artık sevmiyoruz. Bu durum, bağışıklık sistemimizin çökmesine ve hastalıklara yakalanma riskimizi önemli ölçüde artırıyor.

İlginizi Çekebilir: Muzun Faydaları Nelerdir?

Peki kış meyveleri arasında olmazsa olmaz mandalinanın yararları nelerdir? Buyurun inceleyelim;

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Düzensiz ve kötü beslenme, stres, yoğun çalışma gibi sebeplerden dolayı, kişinin bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar. Bağışıklık sistemi zayıflayan vücut, kendini koruyamaz duruma gelerek birçok hastalığa kolayca yakalanabilecek kadar savunmasız hale gelir. 

Anti-inflamatuar (iltihapla savaşan ilaçlar, yangı önleyici), A ve C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Neredeyse herkes mandalinayı soyulduktan sonra içerisindeki beyaz damarları atar. Ancak uzmanlar mandalina içerisindeki beyaz damarların oldukça güçlü bir lif kaynağı olduğunu hatta bu damarların bağışıklığı güçlendirerek mide – bağırsak sağlığını koruduğunu vurguluyor.

Mandalina beyaz kısmı
Mandalina bağışıklık sistemini güçlendirir

Midenin öğütme işlemi sırasındaki işlevselliğini artırarak, mide kaslarının güçlenmesini de sağlıyor. Ayrıca bağırsaklarda besin atıklarının birikimini önleyerek bağırsağı da rahatlatıyor.

Mandalina Kansere Karşı Koruyabilir

İçerdiği yatıştırıcı maddeler sayesinde, sinir sisteminde deformasyona uğramış hücreleri yeniler. Hücrelere hasar veren bu süreci yavaşlatarak birçok kanser türünden korunmaya katkı sağlayabilir.

İçerdiği fito-kimyasallar sayesinde vücutta anti-kanserojen görevi görüyor. Anti-kanserojen bileşikler sağlıklı hücrelerin kansere yakalanma ihtimalini ve tümörlerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

Kan Şekerini Düzenler

Mandalina, içeriğiyle birlikte kanı temizleme özelliğine sahiptir. Böylece yüksek tansiyon ve diyabet riskinin önüne geçebilir. İçerisinde bulunan sağlıklı şeker vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Zayıflama ve diyet için de yağ yakımını hızlandırma özelliğine sahiptir.

turuncu mandalina
Olgunlaşmış turuncu mandalina

Ayrıca düşük (GI) glisemik indeks‘e sahiptir. 2 küçük boy mandalina (100 gr) ortalama 53 kalori ve 2,1 gram posa içermektedir. Bu yapısıyla 1 porsiyon mandalinanın içerisindeki sağlıklı meyve şekeri, kana yavaş yavaş karışıyor ve kan şekerinin ani yükselmesine sebep olmuyor. Ancak her besinde olduğu gibi fazla tüketilmesi kan şekerinin yükselmesine sebep olacağından aşırıya kaçmamak, kararınca yemek gerekiyor. Taze sıkılmış bile olsa, sadece suyunu içmek yerine posasıyla yemek gerekiyor.

Mandalina Tansiyonu Düzenliyor

Beslenme ve Diyet Uzmanları; Mandalinanın, yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriğiyle iyi bir anti-hipertansif olduğunu belirtiyorlar. Hipertansiyon, yüksek sodyum yani tuz tüketilmesiyle bağlantılıdır. Potasyum, sodyum ile tersinir çalışarak, tansiyonun dengelenmesine katkı sağlar. Bu durumda Öncelikli hedef tuz tüketimini azaltmak olmalıdır. Tuz içeren bir öğünü potasyum bakımından zengin bir sebze veya meyveyle dengelemek tansiyonun düzenlenmesine daha çok yardımcı olabilir.

Göz Sağlığına Faydalı Olabilir

Uzmanlar, göz sağlığını korumak ve sağlıklı bir görüşe sahip olmak için karotenoid içeren besinlerin tüketiminin önemli olduğunu söylüyor. Mandalina, karotenoid ve A vitamini içeriği sayesinde retinada oluşan sarı nokta hastalığından korunmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda göz basıncını hafifleterek glokomdan korunmaya katkı sağlayabilir.

Turunçgillerin C vitamini bakımından zengin olduğunu biliyoruz. E vitamini gibi, C vitamini de Amerikan Oftalmoloji Akademisi (AAO) tarafından yaşa bağlı göz hasarına karşı savaşmak için önerilen bir antioksidandır. ( 1 )

Cildi Besliyor

Cildimize ne kadar önem versek de doğal veya çevresel faktörler nedeniyle zarar görebiliyor. Bu yüzden Cilt bakımı yapmak çok önemli. Özellikle cildi besleyen, temizleyen yöntemlerle kendimizi daha huzurlu ve rahat hissederiz. Yaşlanmanın veya çevresel zararların önüne geçebiliriz. Peki cildi besleme bakımından nasıl bir yararı var?

Mandalina
Mandalina

Vücudumuz yaşlandıkça serbest radikaller üretiyor. Bu doğal bir süreç olmakla birlikte çevresel etmenlerin de etkisiyle aşırılaşmaya başlıyor ve haliyle cildimizi de olumsuz etkiliyor. Mandalina, serbest radikallerin cilde verdiği hasarı azaltmaya katkı sağlarken, kan dolaşımına sağladığı antioksidanlar sayesinde de cilt sağlığını destekliyor.

Fazla Mandalina Yemek Zararlı mı?

Beslenme ve Diyet Uzmanları, meyvelerin içerdikleri besin değeri sayesinde sağlığımızı çeşitli yönlerden desteklediğini belirtiyorlar. Meyveler her ne kadar sağlıklı olsalar da aşırı tüketildiğinde vücuda aşırı meyve şekeri yani fruktoz yüklediğini söylüyorlar. Fazla fruktoz alımı ise karaciğer ve karın bölgesinde yağlanmaya yol açabiliyor. Bu yüzden meyve dahi olsa kararında ve dengeli şekilde tüketmek gerekiyor.

Bir oturuşta tüketilen meyve miktarının 2 porsiyonu aşmaması ve günlük meyve tüketimini kararında (günde 2-3 porsiyonu) geçmemesi tavsiye ediliyor. Tabi ki taze sıkılmış 1 bardak meyve suyunun 2-3 porsiyon meyveden yapıldığını da unutmamak gerekiyor. Meyve suyu veya meyve arasında ki tercihin, meyvenin kendisini tüketmek olması daha sağlıklı ve doğru bir karar. Taze sıkılmış meyve suyu tüketilecekse de küçük bir bardak içmek daha doğru olacaktır.

Mandalinanın Faydaları Maddeler Halinde

Mandalinanın Yararları
Mandalinanın Faydaları
 • Mandalina, içerdiği flavonoidler sayesinde kalp sağlığını destekler.
 • C vitamini, kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Kanı temizler ve yüksek tansiyon ve diyabet riskinin önüne geçer.
 • İçeriğindeki sağlıklı şeker vücudun enerji ihtiyacını karşılar.
 • İçerisindeki yararlı asit maddeleri sayesinde yemek borusu, mide ve bağırsakların kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Zayıflama ve diyet için kullanıldığında, yağ yakımını hızlandırır.
 • Antioksidan bakımından zengin olan turunçgillerin kötü kolesterol – LDL’yi ve trigliseridi düşürdüğü gözlemlenmiştir.
 • Yağlı ve karbonhidratlı sağlıksız besinlerden kana karışan zararlı mikroorganizmaların idrar yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Organlardaki hücre sayısını artırarak işlevlerini düzenlemeye yardımcı olan Potasyum bakımından zengindir. Potasyum eksikliği olan kişiler, çeşitli hastalıklara yakalanma riski taşırlar. Aynı zamanda bu eksiklik ileri yaşlarda beyin ve kemik sağlığını olumsuz etkiler. Günlük en az 1 mandalina tüketmek potasyum eksikliği yaşanma ihtimalini azaltır.
 • Hamilelik sürecindeki kadınların vücutlarında azalan bazı vitamin ve minerallerin değerini artırmaya yardımcı olur. B vitamini ve Folat içeriğiyle zengin olan mandalina hem hamile bayanların, hem de bebeğin gelişimine olumlu yönde etki eder.
 • Araştırmalara göre gerekli miktarda folat takviyesi almayan kişilerde DNA hücrelerinin mutasyona uğrama ihtimalinin arttığı gözlemlenmiştir. Bu eksiklik çeşitli kanser hastalıklarına karşı savunmasızlığa neden olur.
 • Antikanser etkiye sahip olan Flavonoid içeren mandalina, kanser riskini azaltabilir. Flavonoidler vücuda giren serbest radikalli hücreleri yok ederek bağışıklığı kuvvetlendiriyor. Ayrıca kana karışma ihtimali olan bakterileri engeller ve önemli ölçüde azaltabilir. Kötü kolesterol seviyesini azaltarak, kalp ve damar hastalıklarının oluşma riskini düşürüyor.

Düzenli Olarak Mandalina Tüketirsek Ne Olur?

Bildiğiniz gibi besin ve ilaçların etkisini tam olarak görebilmek için düzenli olarak tüketmek gerekiyor. Meyve ve sebzelerin bu kadar faydası olmasına rağmen neden etkisini göremiyoruz? sorusunu hepimiz sormuşuzdur. Bunun sebebi, dengeli ve düzenli olarak kullanmamaktan dolayıdır. Eğer bu besinlerin etkisini görmek istiyorsanız bir süre boyunca düzenli ve dengeli şekilde kullanmanız gerekir.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir? - Mandalina Hakkında Her şey 2
mandalina ağacı

Düzenli olarak tüketilen besinlerin etkileri daha belirgin olur. Bu faydaları yanında zararları içinde geçerlidir. Bu yüzden bir rahatsızlığınız varsa (aşırıya kaçmadan tüketilmesi gereken bu besinleri) tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Mandalinanın faydalarını öğrendik peki bu meyveyi 1 hafta boyunca düzenli olarak tüketirsek vücudumuzda neler olur?

 • Mandalina içerisindeki uçucu yağ asitleri kolesterolü dengeler.
 • İçeriğindeki yatıştırıcı maddeler sayesinde sinir sistemindeki deformasyona uğramış hücreleri yeniler.
 • Akşam yemeklerinden sonra düzenli ve dengeli tüketildiğinde uykusuzluğa iyi gelir.
 • Mandalina kabuklarının kaynatılarak içilmesiyle boğaz enfeksiyonlarının azaldığı gözlemlenmiştir.
 • Yağ ve karbonhidrat değeri yüksek besinlerden kana karışan zararlı mikroorganizmaların idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlar.
 • İçerdiği yararlı asitler sayesinde yemek borusu, mide ve bağırsakların rahatlamasına yardımcı olur.
 • Mevsim geçişlerinde hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca hastalığa yakalanan kişilerin iyileşmesini hızlandırır.

Not: Bu makale farklı bilimsel verilerden titizlikle derlenerek oluşturulmuştur. Esleme.com’da Sağlık, fayda ve zarar konusunda yazılan bütün içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen doktorunuza danışmadan sağlığınız konusunda hiç bir karar almayın. İçerikte yazan bilgilerden doğabilecek her türlü sonuçtan site ve yazarlarımız sorumlu tutulamaz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir