• Esleme Forum açıldı! Kolayca üye olup topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz. 😊

Sabit Kur'an Meali Kategori Kuralları / Şablon

mfakkaya

Kurucu Admin
Yönetici
Müslümanların dokunulmazı ve en kutsalı olan yüce Kur'an-ı Kerim hakkında olması gerektiği kadar dikkatli ve titiz olmak zorundayız. Kur'an Meali kategorisinde (şimdilik) bütün üyelerimiz paylaşım yapabilir. Fakat paylaşım yaparken bu konuda belirtilen şablonlara uymak zorunluluğu vardır! Bunun sebebi daha düzenli, sistemli, anlaşılır, titiz ve dikkatli bir kategori oluşturma isteğimizdir. Bu kategori içerisinde paylaşılan herhangibir ayette veya mealde gördüğünüz en küçük hataları dahi raporlamanızı istiyoruz. Esleme ekibi olarak özellikle Kur'an ve hadis kategorilerinde fazlaca titiz davranacağız. Her paylaşımı titizlikle inceleyeceğiz. Eğer kötüye kullanım, hatalı paylaşımlar vb vakalarla karşılaşırsak önce moderatör onaylı şartı, olmazsa sadece moderatorler içerik girebilir kuralı getirebiliriz. Fakat daha hızlı ve düzenli paylaşım yapılması için şimdilik bütün üyelerimiz Şablonlara uyarak paylaşım yapabilir. Allah kabul etsin.

Kur'an Meali Kategori Şablonu:
  • Kısa Tanım: Kullanıcıların ve Google'ın konuya tıklamadan içerik hakkında bilgi sahibi olması için 100-150 kelimelik tanım. (Örn: sürenin adı nereden geliyor, anlamı nedir, nerede hangi olay üzerine inmiştir vb)
  • Ayetin Arapça Yazılışı: Özellikle ayetlerin (okunaklı ve kaliteli) resimlerini paylaşmanızı öneriyoruz. Kopyala yapıştır ile yazılan Arapça metinlerde harf, hareke veya duraklarda mutlaka sorun çıkıyor. Bu yüzden en önemli kısım olan ayetlerin Arapça yazılışı kısmında ekstra dikkatli olmanızı istiyoruz.
  • Ayetin Türkçe Meali: Kur'an Meali kısmında 2 farklı yol takip edebilirsiniz. Birincisi, Arapça ayet altına meal şeklinde ayet ayet meal. İkinci olarak Arapça yazılışı bütünen verdikten sonra bu kısımda bütün bir meal paylaşmak. Ayet numaralarına lütfen dikkat edin. Hangi meali kullandığınızı da parantez içinde en alta ekleyin [örn: (Elmalılı Hamdi Yazır Meali) şeklinde]
  • Ayetin Uzun Tanımı: Paylaşılan ayet veya surelerin isimlerinin anlamı, nerede indirildiği, kaç ayetten oluştuğu, manası ve dikkat çektiği nokta gibi özelliklerini burada açıklayabilirsiniz.
  • Nüzul Sebebi: Ayet veya surelerin nüzul sebebini paylaşacaksanız bu kısımda yapabilirsiniz. Lütfen olabildiğince kaynak belirtmeye özen gösterin (hadisler, kitaplar vb.)
  • Tefsir (Açıklama): Ayet veya meallerin tefsirini paylaşmak istiyorsanız bu kısıma ekleyebilirsiniz. Lütfen hangi tefsirden faydalandığınızı belirtiniz.
Evet! Kur'an Meali kategorimizde paylaşım yapmak isteyen bütün kardeşlerimizden bu şablon ve kurallara dikkat etmesini temenni ediyoruz. Bu şekilde daha düzenli, faydalı bir yazı paylaşmış olacaksınız. Bu bir mucadele, Kur'an'ı yaymak ve yaygınlaştırmak için harcadığınız çabaları Allah kabul etsin. Zorlandığınız, anlamadığınız veya yardım gereken konularda bize ulaşabilirsiniz inşallah.
Sağlıcakla...
 
Geri
Üst