• Esleme Forum açıldı! Kolayca üye olup topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz. 😊

İslam'ın 5 şartı ne zaman farz oldu?

mfakkaya

Kurucu Admin
Yönetici
İslam'ın şartları her müslümanın yerine getirmesi gereken en temel şartlardır. Hadis-i şeriflerden öğrendiğimiz bu 5 şart müslüman olmanın gereklilikleridir. Bu şartları sadece 5 taneyle sınırlandırmak mümkün değildir. Müslümanın yapması gereken bir çok sıfat ve eylemler olmakla birlikte, bu beş şart onların temelini oluşturmaktadır.
  1. Kelime-i şehadet: İslam'ın ilk yıllarında farz oldu. İslam'ın beş şartından ilk farz olan şey budur. Tabiri caizse İslam'a girişin kapısıdır.
  2. Beş vakit namaz: Hicretten bir yıl önce mirac (mucizesi) gecesinde farz oldu.
  3. Ramazan-ı şerif orucu: Hicretin ikinci yılında, Şaban ayında farz oldu.
  4. Zekât vermek: Orucun farz olduğu yıl, Ramazan ayında farz oldu.
  5. Hac: Hicretin dokuzuncu yılında farz oldu.
Güncelleme: İslam'ın beş şartının ne zaman farz olduğunu burada açıklamıştık. İslam'ın şartları hakkında daha fazla ve ayrıntılı bilgiyi Blog'umuzda yayınladık.

Daha kapsamlı yazımızı okumayı unutmayın. Buyrun,
İslamın Şartları Nelerdir?
 
Son düzenleme:
Bu beş şartı yerine getirirken nelere dikkat etmek lazım. Yani namazdan önce abdest almak, namazı huşu içinde kılmaya özen göstermek gibi çok sık duyduğumuz şeyler dışında İslam'ın beş şartı için dikkat edilerek yapılması gerekenler nelerdir?
 
@mstfauls42 , evet temel meseleleri açıklamak gerekiyor. Fakat o başka bir başlığın konusu olmalı diye düşünüyorum. Hatta daha ayrıntılı, anlaşılır şekilde esleme blog'ta paylaşılır büyük ihtimalle. Bu konu merak eden ve ileri araştırma yapmak isteyenler için hazırlandı inşallah. 😊
 
Geri
Üst