• Esleme Forum açıldı! Kolayca üye olup topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz. 😊

Corana virüsü Çin'i bitiriyor!

mfakkaya

Kurucu Admin
Yönetici
Bildiğiniz gibi Çin'in wuhan kentinde corana isimli bir virüs çıktı ve bütün dünyaya yayılıyor. Ne kadar önlem alınsa, karantinalar yapılsa da virüs yaşamak için yayılıyor.

Çin bu olaylardan önce çok büyük konuşuyordu. "Bizi hiç bir güç durduramaz" açıklamaları yapıp dünyaya göz dağı veriyorlardı. Tabiki dünyanın en güçlü ülkeleri arasında, ekonomisi en büyük ülkelerden biri. Bunda nüfusunun kalabalık olması, dünyanın en kalabalık ülkesi olması vb gibi nedenler de etkili.

Bütün bu olanların ötesinde, bizim müslüman kardeşlerimize zulmediyorlar. Müslümanların laneti tutmuş olsa gerek bir virüs türedi. Corana virüsü bütün dünyayı tehdit etse bile en büyük zararı Çin yaşıyor. Ciddi anlamda büyük bir ekonomik zarar içerisindeler, halk hükümetin yeterli önlem almadığı düşüncesiyle iktidara iyi gözle bakmıyor. Bunların yanında sosyal bir kargaşa da baş göstermiş durumda. Olayların boyutunu bilmesek de yağmacıların olduğunu, insanların birbirine saldırdığını haberlerde görebiliyoruz.

Coranavirüs hakkında araştırma yaparken çok ilginç bir şey öğrendim. Zamanında dünya nüfusunun nerdeyse 3 te 1 ini yok eden veba hastalığı da Çin'den çıkmış. Hayret verici..

Bu kadar zulmün elbette bir cezası var. Ahirette mutlaka karşılığını alacaklar ama mazlumların ahı tutmuş ki dünyadayken de bir ceza çekiyorlar.

Koca Çin gözle görülmeyen bir virüs nedeniyle eriyor. Bununla mücadele edemezlerse daha çok zarar görecekler.

En son, Türkiye Çin'den hayvan alımını durdurma kararı almış. Çin bu karara sert tepki gösterip Türkiye'yi tehdit ediyor. Ticari ilişkilerimizi bozarız gibi bir imada bulunmuşlar.

Dünya ekonomisinin büyük bir bölümü Çin üzerinden döndüğü için, burada olan her şey bütün insanları etkileyecek haliyle. "Oh iyi olmuş" diyemeyiz ama inşallah yaptıkları zulümleri durdurmak için akılları başlarına gelmiştir.

Rabbim bütün mazlum ve masumları, zalimlerden ve musibetlerden muhafaza eylesin inşallah.
 
Geri
Üst